Nechceme sedět se založenýma rukama

Studenti Gymnázia pod Svatou Horou dlouhodobě pomáhají v rámci příbramské organizace ADRA. Nyní jsme byli osloveni, že je nedostatek dobrovolníků v krizovém centru pro Ukrajince v Příbrami. Řada studentů naší školy se bez váhání přihlásila, a tak se střídáme na dopoledních a odpoledních směnách ve všední dny i o víkendech. Nejčastěji hlídáme děti v dětském koutku, mezitímco jejich maminky zařizují potřebné administrativní úkony. Dále také manuálně vypomáháme ve skladu, kde je nutné třídit materiál od dárců a balit ho do krabic. Studenti, kteří umí rusky, také tlumočí.

Při hlídání dětí jazyková bariéra není překážkou. Ač jsme byli zpočátku nervózní, vždy si nakonec porozumíme. Komunikace „rukama nohama“ nebo pantomimicky totiž skvěle funguje! Děti jsou bezprostřední, i přesto, v jak nelehké situaci se nachází a čemu musí čelit, se dokáží během hraní odreagovat a smát se. Když s nimi skládáme stavebnice, hrajeme si s panenkami, sledujeme pohádky, kreslíme a tancujeme, dělá nám velkou radost, že je to baví. Upřímně baví to i nás, jak se říká, kdo si hraje, nezlobí. Zjistili jsme, že některé děti znají Müllerova Krtečka, my jsme se pro změnu seznámili s jejich oblíbenou pohádkovou postavou, skřítkem Boobou.

Některé děti s námi komunikují velmi snadno, jiné jsou stydlivé a chvíli nám trvá se sblížit. Všechny, se kterými jsme se dosud potkali, ovšem spojovalo to, že byly vděčné i za maličkosti.

Dobrovolničení v krizovém centru je pro nás nová zkušenost. Jsme rádi, že můžeme být užiteční. Navíc dětský smích či jen drobné pousmání je pro nás tou největší odměnou. Rozhodně máme v plánu pomáhat i nadále, v aktuální situaci nechceme jen sedět se založenýma rukama.

Magda a Alžběta Neporovy