Informace o kurzech

Informace o kurzech a tematických pobytech, které jsou součástí vzdělávání žáků na Gymnáziu pod Svatou Horou.

Tematický pobyt v přírodě

Pobyt je určen pro žáky tříd 1.A a 2.A. Probíhá pravidelně na Šumavě v oblasti Nové Hutě (hotel Kodrea). Délka trvání pobytu je 5 dnů.

Adaptační pobyt

Je určen pro žáky tříd 1.C a 3.A. Jedná se o dvoudenní pobyt, jehož hlavní náplní je seznámení se jak v rámci nově vzniklé třídy čtyřletého gymnázia, tak i se spolužáky z paralelní třídy šestiletého programu. Významnou součástí programu jsou adaptační a teambuildingové aktivity zajišťované externí společností. V rámci pobytu se také zejména žáci prvního ročníku více seznámí se svým třídním učitelem, se školním řádem a dozvědí se důležité informace o každodenním životě ve škole. Ve školním roce 2020/2021 probíhal pobyt v obci Klučenice v Hotelu u Jezera, stejné místo je plánováno také pro pobyt ve školním roce 2021/2022.

Lyžařský kurz

Lyžařský kurz je určen pro třídy 1.C a 3.A. Pravidelně kurz probíhá v Krkonoších na Horních Mísečkách. Tato lokalita patří mezi nejoblíbenější lyžařské lokality. Jsou zde výborné podmínky na sjezdové lyžování . Sjezdovky na Mísečkách, Medvědín, Svatý Petr nabízejí výborný terén pro zdatné lyžaře i pro začátečníky. Samotný penzion “Horské Zátiší” se nachází v nadmořské výšce 1000m, takže jsou zde tradičně výborné sněhové podmínky. V okolí penzionu vedou i kvalitní běžecké tratě – jednak v běžeckém areálu vzdáleném od penzionu cca 200m, kde jsou denně udržovány stopy . Od penzionu vede cesta na hřebeny Krkonoš, takže jsou v dosahu místa, jako Vrbatova bouda, Petrovky, Sněžné Jámy, Labská bouda a na druhou stranu vedou příjemné stopy po vrstevnici na Žacléř.

Studenti se účastní sjezdového i běžeckého výcviku. Součástí výcviku je celodenní výlet na běžkách. Večerní program je tvořen přednáškami s horskou tématikou, hrami.

Biologicko-zeměpisný kurz

Biologicko-zeměpisný kurz absolvují žáci druhého ročníku, tedy 2. C a 4. A.

Koná se vždy během jednoho květnového týdne.

Jezdí se do oblasti CHKO Kokořínsko poblíž Máchova jezera.

Žáci pracují v terénu na odchytu a sběru biologického materiálu, pracují s mapou a zabývají se geologicko-morfologickými fenomény oblasti. Pracují ve skupinách na předem rozdělených tématech, která během týdne zpracovávají. Zkoušejí si různé metody odchytu suchozemských i vodních živočichů, práci s mikroskopem a určovacími klíči, zpracovávají fytocenologický čtverec. Během kurzu zpracovávají získané informace, které posléze prezentují ostatním studentům.

Pro žáky, kteří se nemohou zúčastnit, je připraven náhradní program, který náplní odpovídá zaměření kurzu. Žáci pracují v okolí školy v rámci jejich školního dne.

Sportovní kurz

Tohoto kurzu se účastní třídy 3.C a 5. A. Kurz je pořádán v Nové Peci u Lipenského jezera. Náplní kurzu je cyklistika, hry v přírodě, kolečkové brusle, orientační běh, jízda na lodích. Kurz je pro velmi přínosný a příjemný pro studenty sportovce i nesportovce. Krásné trasy kolem Lipenského jezera si užijí i nepříliš zdatná děvčata. Vjížďky na Třístoličník, Plešné jezero si pak s panem učitelem Valíčkem užijí i sportovci.