Náš student úspěšný na mistrovství republiky v atletice

19.–20. června se konalo na Kladně Mistrovství České republiky dorostenců a juniorů v atletice. Zúčastnil se ho náš student Matěj Šolc z 1. C a podařilo se mu zde zúročit svoji celoroční tréninkovou píli, a přestože covidová sezóna nebyla vůbec jednoduchá, dosáhl v běhu na 800 m na stupně vítězů ziskem bronzové medaile. Je to vynikající úspěch v jeho sportovní kariéře, a proto jsem si pro něho připravila několik otázek:

Kdy jsi, Matěji, začal se sportem a kdo tě k němu přivedl?

Odmala, rodiče mě přivedli ke sportu, abych byl v kondici. První byla atletika, začínal jsem rekreačně hned v první třídě. Oba rodiče dělali atletiku, a tak pro mě byli vzorem.

Co myslíš, že ti sport dal, případně vzal?

Přinesl mi to, že po psychické stránce jsem určitě silnější. Když mám špatný den, ve škole to nejde, jdu si zasportovat a tím to to ze sebe dostanu a mám se pak ten den lépe. Vzal mi nějaký ten čas, který bych využil třeba pro kamarády. Kamarády mám ale i mezi sportovci, jsme skvělá parta.

Co bylo pro tebe v tvé sportovní kariéře nejtěžší? Kdy si měl krizi?

Když jsem hrál tenis, asi tak v 11 letech, bylo moc tréninků, nechtěl jsem na ně chodit, zjistil jsem, že mě to příliš nebaví. A pak teď v zimě, od prosince do března, taková dlouhá pauza, bylo to těžké na psychiku, chyběla motivace ke sportování.

Co máš před sebou v nejbližší době?

V druhé polovině prázdnin se bude konat Mistrovství České republiky pod 23 let a 14. srpna jsem náhradník na mezistátní utkání, kterého už jsem se jednou zúčastnil.

Jak se ti podařilo skloubit studium s tréninkovým plánem?

Docela jednoduše. Trenér mi zadá trénink a já se mohu rozhodnout, jak a kdy chci trénovat. Nemám určeno, že na tréninku musím být třeba ve 3 a pokud tam nebudu, tak končím. Trenér vypíše trénink a můžeme ho absolvovat, kdy chceme, nebo se domluvíme se skupinou. Jenom když mám školu odpoledne déle, tak je to těžší. Pak se mi nechce na trénink. Do druhého ročníku možná budu potřebovat individuální studijní program, to ale v tuhle chvíli ještě nevím.

Matěji, děkuji za odpovědi a přeji ti hodně úspěchů v další kariéře.

Zdeňka Křesinová