Do Moskvy za poznáním

Koncem září tohoto roku měli studenti Gymnázia pod Svatou Horou jedinečnou příležitost vyjet na poznávací zájezd do východoevropské metropole – Moskvy.

Moskva je majestátní, plná kontrastů, vysoce kulturní i zatracovaná, abychom si o ní mohli vytvořit vlastní obrázek, je třeba ji poznat. Proto se naše pětičlenná skupinka studentů obohacená o tři naše absolventy pod vedením pana učitele Konečného vydala na cestu do tohoto krásného velkoměsta.

Naše cesta začala ve středu 25. září na Letišti Václava Havla v Praze. Let proběhl v pořádku a za necelé tři hodiny jsme stáli v Moskvě před letištěm a čekali na minibus. Ještě ten večer jsme stihli nezapomenutelnou večerní podívanou. Minibusem jsme se pomalu přibližovali do centra města, kde na nás čekaly barevně osvícené bulváry. Naše první zastávka byla u největšího sportovního stadionu v Rusku – Lužniki. Od stadionu jsme se nechali vyvézt lanovkou na Vrabčí hory, odkud jsme viděli část Moskvy jako na dlani. Z Vrabčích hor jsme samozřejmě nemohli přehlédnout nejstarší a největší moskevskou Univerzitu M. V. Lomonosova, na kterou se dostanou jen ti nejlepší studenti. Po krásném, ale náročném dni jsme našli útočiště v hotelu, který se nacházel nedaleko stanice metra. Moskevské metro je známo tím, že má nejkrásnější stanice na světě. O tom jsme se také sami přesvědčili.

Druhý den jsme se vydali na proslulé Rudé náměstí, kde jsme mohli vidět střídání stráží, Chrám Vasila Blaženého a nenechali jsme si ujít ani návštěvu Mauzolea. Dopoledne jsme ještě stihli krásnou vyhlídku z nejvyššího mrakodrapu v Moskvě. Na známé ulici Arbat jsme ochutnali různá tradiční jídla jako např. boršč, pirožky, kisel nebo pelmeně. Odpoledne jsme si prohlédli krásně vyzdobený Chrám Krista Spasitele a Ruskou státní knihovnu, která je čtvrtou největší knihovnou na světě.

Třetí den na nás čekala návštěva Kremlu, kterým nás provázela ruská průvodkyně. Mohli jsme vidět fascinující pravoslavné chrámy s cennými ikonami a známé symboly kremelského areálu – Carské dělo a Carský zvon. Po návštěvě Kremlu jsme si prohlédli známý obchodní dům GUM.

Poslední den jsme strávili v areálu výstaviště VDNCH. Celý výlet se zdařil. Moskva rozhodně stojí za návštěvu. Poznat ji ale opravdu dobře, by vyžadovalo mnohem více času. Jsme rádi, že jsme měli možnost vidět alespoň malou část z pestré nabídky zajímavých míst této světové metropole. Dík patří především panu učiteli Konečnému, že pro nás celý zájezd zorganizoval.

Karolína Petráňová, 6. A