Výjezd za sluncem

24. – 29. 4. 2018, Volos

Dne 22. 4. se naše osmičlenná tlupa setkala v osm hodin ráno na pražském letišti na terminálu číslo 1. Naše cesta začala a my všichni jsme se nemohli dočkat toho, co nám překrásné Řecko přinese. S přestupem v Srbsku náš let do Athén trval šest hodin; na zdejším letišti už na nás netrpělivě čekaly všechny ostatní skupiny (ti nejlepší na konec!). Dalších pět hodin jsme strávili v autobuse. Po této náročné cestě jsme se setkali s našimi hostiteli, kteří se nás ujali a odvezli nás do našich přechodných domovů. První večer se tedy nesl v duchu vzájemného poznávání.

Tvrdá práce začala v pondělí dopoledne, kdy nás čekalo společné představování našich prezentací a projektových prací. Následně jsme v mezinárodních skupinkách vyplňovali dotazníky, které se týkaly našeho budoucího povolání. Odpoledne nám byly oficiálně ukázány všechny krásy Volosu a večer jsme společně vyrazili na kafe. Režim v Řecku se diametrálně liší od našeho, do postelí jsme se dostali až po půlnoci. Na nabrání sil do dalšího dne jsme tedy neměli moc času – a po zbytek týdne tomu nebylo jinak.

V následujících dvou dnech jsme poznávali okolí. Navštívili jsme Meteoru, komplex klášterů zapsaný v seznamu památek UNESCO, továrnu na mouku, kde jsme viděli celý výrobní proces, a malebné vesničky na hoře Pelion, která se tyčí nad městem.

Ve čtvrtek přišla opět práce. Zkusili jsme si vytvořit e-portfolio, což je obdoba životopisu, ovšem daleko barvitější, rozmanitější a zábavnější. Odpoledne nás čekal zasloužený odpočinek. Konečně jsme se vydali na pláž a užili si moře. A večer se celý Erasmus sešel v nejlepší (a nejdražší) restauraci ve Volosu.

Pátek byl ve znamení velkého loučení. Někteří z nás se se svými hostiteli rozloučili již ve Volosu, ti šťastnější je měli po boku i při výletu do Athén. Jako správní turisté jsme se vydali na Akropoli a také jsme navštívili muzeum věnované její architektuře. Pak se slzy prolévaly znovu – museli jsme dát (prozatím!) sbohem našim novým kamarádům z Řecka, Finska a Itálie.

Španělský tým nás doprovázel i v sobotu, kdy jsme navštívili další athénské památky jako Diův chrám, olympijský stadion či budovu parlamentu, kde jsme shlédli velice originální střídání stráží.

V neděli, 29. 4., jsme za sebou Řecko zanechali i my a vrátili se do Prahy, na terminál číslo 2. Kromě suvenýrů jsme si domů přivezli kupu krásných vzpomínek a zážitků.

Barbora Bílá (5.A), Natálie Štíchová (4.A), Tereza Rampová (4.A), Petr Kareš (4.A), Daniela Humlová (2.C), Kristýna Váchová (1.C)