Fyzika všemi smysly

V pátek 11. května přijaly pozvání na naše gymnázium studentky Tereza a Kateřina z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy s projektem Fyzika všemi smysly.

Název projektu neslouží pouze k přitažení pozornosti, ale je pravdivý, jak jsme si dnes během přibližně devadesáti minut sami vyzkoušeli na vlastní kůži. No, spíše by se hodilo říct i na vlastní oči, uši, a tak dále…

Zúčastnili jsme se, někteří i aktivně, maratonu přibližně 25 fyzikálních pokusů rozdělených do částí podle toho, kterého smyslu se týkaly. Pokusy byly prokládány někdy i trochu zákeřnými otázkami na publikum, ale na všechny jsme nakonec, i když třeba s dopomocí, nalezli odpovědi.

A aby i tento článek byl přínosný z hlediska fyziky, tak neuškodí popis pokusu vztahujícího se ke zraku – pokusu se zářivkou a plazmovou koulí. Jakmile se Kateřina se zářivkou přiblížila k plasmové kouli, v jejímž okolí bylo elektromagnetické pole, zářivka začala svítit, protože byla pokryta luminoforem, v němž se díky dopadajícímu UV záření, vznikajícímu při výboji v plynu uvnitř zářivky, měnila energetická hladina elektronů přechodem mezi jednotlivými orbitaly. Kateřina byla v tomto pokusu „uzemňovačem“, což znamená, že proud procházející zářivkou se přes Kateřinu svedl do země čili podlahy třídy, kde se vše odehrávalo. Když potom zářivku chytila v polovině, svítila pouze ta polovina, která byla směrem ke kouli. Čtenář si jistě doplní proč :).

Celá prezentace projektu byla velmi zajímavá, přínosná, objasnila nám několik fyzikálních zákonů a principů fungování věcí, které známe pouze teoreticky, a povedla se nejlépe, jak mohla.

Eliška Brandová, 3. A