Představení svatohorského gymnázia slavilo na divadelní přehlídce úspěch

Perný, ale zároveň krásný divadelní víkend mají za sebou herci z Malého svatohorského divadélka Gymnázia pod Svatou Horou. Ti se od 13. do 15. dubna zúčastnili s představením Proti pokroku Proti demokracii přehlídky Mladého a experimentujícího divadla Na hraně v plzeňském kulturním centru Moving station. Představení bylo oceněno čestným uznáním poroty za angažovanou dramaturgii a získalo také doporučení k postupu na národní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek.

Mnozí lidé si zřejmě takovou přehlídku moc dobře nedokáží představit. Pokusím se jim ji tedy přiblížit. Představte si lidi, kteří jsou blázni do divadla, zapálení pro svá představení, ochotní přijímat inspiraci od ostatních, ale také zvládnou skousnout kritiku od odborné poroty. Přidejte šestnáct představení, které je potřeba za víkend zhlédnout, nejlépe všechny. Zahustěte diskusemi s lektory, kde je divadelní kus rozebrán do poslední částečky zkušenými divadelními praktiky. Okořeňte kvalitními moderátory a nedostatkem spánku a divadelní přehlídka je hotova.

I přehlídka Na hraně v Plzni, kterou má pod svými křídly dříve občanské sdružení, nyní Johan, z. ú., byla právě taková. Lektorský sbor ve složení Vojtěch Bárta (režisér, dramaturg divadla Venuše ve Švehlovce), Vladimír Hulec (redaktor Divadelních novin) a Marie Nováková (dramaturgyně Vily Štvanice) poskytovali citlivou a kvalitní zpětnou vazbu všem vystupujícím souborům. Během přestávek mezi představeními byl prostor na navázání nových kontaktů, a tak do Příbrami zavítají ty nejzajímavější představení; např. Romeo, Julie a tma z Rokycan nebo Svět v mojí hlavě z Plané. Skvělá představení Divadla Dagmar Sokolov a Swamplandie bude k vidění na příbramském Festivalu Divadla Dagmar v listopadu.

O přehlídkách

Česká republika je možná světově unikátní v počtu amatérských divadelních souborů, které působí na jejím území. Stejně tak je to i s divadelními přehlídkami, ty jsou členěny podle žánrů i věku aktérů. Najdeme tak přehlídky dětského, mladého, loutkového, činoherního, tanečního či experimentujícího divadla, divadla poezie a uměleckého přednesu, pohybového divadla a pantomimy a mnohá další. Funguje zde postupový systém doporučení, tedy z krajských přehlídek soubory postupují na přehlídky národní a z nich ti nejlepší z nejlepších potom na český divadelní Olymp – Jiráskův Hronov, nejstarší kontinuální divadelní přehlídku na světě.

Tomáš Bílek

Gymnázium pod Svatou Horou

Doporuen_Strnka_3