Mili, mikro, nano, piko…

„Theres‘ Plenty of Room at the Bottom.“ Tuto památnou větu vyslovil americký fyzik Richard Feynman, nositel Nobelovy ceny, v roce 1959 na přednášce, jež předznamenala současnou éru nanotechnologií.

 

Že „tam dole je spousta místa“, jsme se „na vlastní oči“ mohli přesvědčit se studenty fyzikálního semináře během exkurze, kterou v Týdnu vědy a techniky Akademie věd ČR připravil pro zájemce Ústav fotoniky a elektroniky (UFE) v Praze Kobylisích. Našim očím musela samozřejmě s pohledem do mikrosvěta pomoci technika, a byly to právě přístroje a technologie, které zde v UFE vyvíjejí.

Mimo jiné jsme například pod elektronovým mikroskopem viděli, jak lze iontově obrábět v nanosvěte. Za pomoci technologie jdoucí za hranici možností optické mikroskopie jsme pozorovali pohybující se „molekulový motor“ v živé buňce. Dozvěděli jsme se, jak pracují ultracitlivé optické biosenzory, s nimiž lze odhalit i nepatrné koncentrace jedů v potravinách, nebo jak analýza biologických vzorků pomocí mikrovlnného záření může snížit zátěž pacientů při vyšetření. V laboratoři vláknových laserů jsme pozorovali optický zesilovač v akci a překvapila nás informace, že laserové vlákno o průměru desetin milimetrů může pomoci předejít kolapsu mostů. Nakonec jsme navštívili místnost, ve které se nacházejí cesiové atomové hodiny – státní etalon frekvence a času ČR měřící čas s přesností setin pikosekundy, a seznámili jsme se se zajímavostmi z historie a současnosti jeho měření. 

Odcházeli jsme „nabití“ nejen informacemi z oblasti high-tech, ale i pozitivní energií ze setkání s nadšenými českými vědci, lidmi zapálenými pro svoji práci, která může přinést vylepšení do života nám všem. 

Mgr. Eva Kratochvílová