Inspirace dovezené tentokrát z Německa

V neděli 27. 3. 2022 jsme se společně s kolegyní Monikou Kalíkovou vydaly do Německa do městečka Moers, kde jsme měly strávit následující týden v jedné ze zdejších škol. Začátek našeho pobytu zpříjemňovalo nejen krásné jarní počasí, ale také velice milé uvítání od pana ředitele a celkově příjemná atmosféra školy jako takové. I ostatní vyučující se nám ve všem snažili vyjít vstříc. Následující týden se nám věnovali a velice ochotně nás brali do svých hodin, abychom viděli, jak se učí u nich.  První, co nás zaujalo, byla spolupráce a aktivita studentů během hodin. Až později jsme se dozvěděly, že právě práce v hodině tvoří polovinu hodnoty konečné známky.

Velice příjemné bylo vidět a následně i zažít, jak škola pečuje o pohodu a zdraví svých učitelů. Dvakrát ročně mají učitelé celodopolední seminář v rámci psychohygieny. My jsme měly štěstí, že zrovna v týdnu naší návštěvy tyto semináře probíhaly. Semináře byly zaměřeny na práci se stresem, např.  jak se mu příliš často a dlouhodobě nevystavovat. My jsme zvolily variantu fyzicky méně náročnou, a to workshop zvládání stresu. Pro sportovněji založené učitele tu byla ještě ukázka antistresového cvičení.

Technické vybavení školy nebylo na takové úrovni jako u nás, nicméně nescházely počítačové učebny ani odborné učebny přírodovědných předmětů. Škola má navíc svoje „sociální pracovníky“, kteří se věnují nejen problémovým studentům a studentům se speciálními vzdělávacími potřebami, ale také vytvářejí odpolední volnočasové aktivity pro studenty. K tomu jim slouží dvě poměrně veliké místnosti vybavené nejrůznějšími deskovými a jinými hrami, gauči pro relax a u těch starších i kuchyňkou s kávovarem.

Myslím si, že mohu za sebe i za Moniku říci, že jsme odjížděly plny dojmů, inspirace a zážitků.

Anna Přibylová